Oto lista naszych dotychczasowych dokonań w drugiej połowie 2021 r. oraz zapowiedzi najważniejszych działań na pierwszą połowę 2022 r. Zachęcamy Was do aktywnego włączania się działalność Stowarzyszenia, dzielenia się pomysłami i uwagami. A także do pomocy przy różnych działaniach terenowych takich jak sprzątanie, sadzenie i pielęgnacja roślin, dekorowanie osiedla.
Co ostatnio zrobiliśmy ?– Zorganizowaliśmy wystawę pokonkursową „Abisynia w obiektywie” w Galerii O!płotek.
– Wydaliśmy kalendarz na 2022 r. ze zdjęciami z konkursu.
– Zaprojektowaliśmy i ustawiliśmy przy pompie donicę z kwiatami obłożoną historycznym klinkierem.
– Zorganizowaliśmy spacer z przewodnikiem po Abisynii (tym razem tropem ptaków i przyrody) we współpracy z Festiwalem Malta.
– Skutecznie interweniowaliśmy w sprawie uszkodzonej tablicy z nazwą ulic przy skrzyżowaniu Miecznikowska/Podkomorska i uszkodzonego słupa przy Kasztelańskiej/Senatorskiej.
– Zorganizowaliśmy wrześniowe sprzątanie świata.
– Ustawiliśmy rzeźby prof. Anny Rodzińskiej na terenie parku przy Podkomorskiej, które wykonane zostały z grantu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, ale także z naszych środków. Dziękujemy darczyńcom!
– Podziękowaliśmy Piotrowi Frączykowi za jego dotychczasową działalność jako członka zarządu i wybraliśmy na to stanowisko Anię Dembińską-Południak.
– Skosiliśmy i powiększyliśmy łąki kwietne przed Społem.
– Pomogliśmy sąsiadom założyć nowe łąki kwietnie w pasie zieleni przy ul. Słonecznej.
– Interweniowaliśmy u posłów z komisji infrastruktury i Miejskiego Konserwatora Zabytków w sprawie paczkomaty ustawionego w lini płotu przy skrzyżowaniu Podkomorskiej i Marszałkowskiej. Na razie bez skutku.
– Zidentyfikowaliśmy autorkę anonimowej do tej porty rzeźby Dziewczynki z psem stojącej przed przedszkolem i zamontowaliśmy tabliczkę z nazwą.
– Udekorowaliśmy ul. Kasztelańską i Drzewieckiego kokardami oraz ubraliśmy hydranty z okazji Święta Niepodległości i rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
– Pamiętaliśmy o naszych listonoszkach z okazji Dnia Listonosza, fundując im słodki poczęstunek w kawiarni przy Cześnikowskiej.
– Odsłoniliśmy wystawę zdjęć pt. „Szukając światła” autorstwa Jacka Kordusa w Galerii O!płotek. Wydruk sfinansowała Karolina Domagalska.
– Z okazji Świąt Bożego Narodzenia udekorowaliśmy ul. Drzewieckiego i ustawiliśmy „choinkę” wykonaną przez Krzysztofa Przybylskiego. Bombki wykonaliśmy sami oraz przy pomocy dzieciaków z przedszkola nr 47.
– Pozbyliśmy się jemioły z kilku jarząbów rosnących przy Kasztelańskiej i zgłosiliśmy do ZDM konieczność usunięcia pasożytów z jesionów na Kasztelańskiej i Marszałkowskiej.
Najważniejsze plany na pierwszą połowę 2022 r.
– Wydamy poradnik autorstwa Jakuba Głaza pt. Dobre zachowanie poświęcony temu jak remontować architekturę modernistyczną.
– Zorganizujemy spacer architektoniczny po osiedlu, który poprowadzi Aleksander Przybylski.
– Będziemy zabiegać w Aqunecie o przywrócenie funkcjonowania pomp przy Senatorskiej, żeby można było podlewać z niej skwer.
– Rozpoczniemy działania związana z nowymi nasadzeniami na skwerku u zbiegu ul. Marszałkowskiej i Kszatelańskiej.
– Odsłonimy rzeźby prof. Rodzińskiej i zorganizujemy spotkanie sąsiedzkie w nowym parku połączony z prelekcją o rzeźbie współczesnej prof. Krzysztofa Moraczewskiego.
– W ramach kontynuowania projektu Nasz Sąsiad Gerard Labuda zrealizujemy wykład prof. Tomasza Jurka o staropolskich urzędach, które dały nazwy naszym ulicom.
– W nowym parku chcemy sfinansować zakup drzewa oraz ławki poświęconych pamięci Michała Rajewskiego.
– Sfinansujemy i przeprowadzimy renowację zabytkowej pompy z dawnego cmentarza ewangelickiego, która została odzyskana z ogrodów działkowych i ustawimy ją ponownie w parku Manitiusa.