Żegnamy 2018, witamy w 2019 !!!

Drodzy Abisyńczycy !

Skończyliśmy wczoraj rok 2018 zatem życzymy Wam zdrowia, szczęścia i pomyślności w nowym roku !

Skradamy się do nowego, jeszcze lepszego roku 2019. Zanim jednak podejmiemy nowe wyzwania i rzucimy się w wir pracy podsumujmy dokonania, sukcesy jak i porażki naszego Stowarzyszenia, w którym na rzecz wszystkich mieszkańców działa 36 członków wspieranych przez spore grono sympatyków.

Czytaj dalej

Na początku grudnia odbyły się w Waszyngtonie podniosłe uroczystości pogrzebowe Georga Busha – 41 Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Przemówienie o swoim Ojcu wygłosił w katedrze w Waszyngtonie były Prezydent George Bush Junior. W swoim pięknym, wzruszającym ale i pełnym ciepłego humoru wystąpieniu przywołał słowa swojego ojca wygłoszone na inaugurację 41 prezydentury w roku 1989. Te słowa sprzed prawie 30 lat pięknie oddają ideę pracy na rzecz społeczności, w których żyjemy i nie tylko nic nie straciły ze swojej aktualności ale nawet stały się jeszcze ważniejsze.

„Moi Przyjaciele, nie jesteśmy sumą tego co posiadamy. To nie jest miara naszego życia. W naszych sercach wiemy co jest naprawdę ważne w życiu. Nie możemy dbać tylko o to żeby zostawić naszym dzieciom większe samochody, czy większe konta w bankach. Musimy dać im poczucie co to znaczy być lojalnym przyjacielem, kochającym rodzicem, obywatelem, który zostawia swój  dom, swoją okolicę oraz swoje miasto (czy wieś) w stanie lepszym niż je zastał.”

Jestem przekonany, że te wspaniałe słowa idealnie wpisują się w działalność naszego Stowarzyszenia. Zatem w porządku chronologicznym zestawiamy to co się działo w 2018 roku.

1. W lutym posprzątaliśmy park za szkołą gastronomiczną.

2. Ważnym uzupełnieniem tego sprzątania było wieszanie budek lęgowych dla ptaków, które przekazało nam miasto na terenie zieleńca. Dla ciekawskich mamy informację, że z budek skorzystały trzy rodziny sikorek.

3. Zorganizowaliśmy spotkanie z ornitolożką, która wyjaśniła dzieciakom z Przedszkola Zuch jak mądrze i bezpiecznie dokarmiać ptaki i jakie gatunki można spotkać w mieście.

4. Wiosną 2018 Stowarzyszenie włączyło się w prowadzone przez ZDM i Radę Osiedla Grunwald Południe konsultacje dotyczące przebudowy ul. Kasztelańskiej.

5. W maju ze środków Stowarzyszenia i siłami mieszkańców udało się urządzić skwerek przy skrzyżowaniu ul. Kasztelańskiej z ul. Podkomorską. Rośliny dzięki naszej stałej pielęgnacji i nierównej walce z suszą dobrze się przyjęły. Liczymy, że w nadchodzącym sezonie będą prezentować się jeszcze piękniej.

6. Interweniowaliśmy w sprawie wywozu odpadów.

7. W czerwcu Rada Osiedla Grunwald Południe na nasz wniosek uchwaliła, że sfinansuje zamontowanie progów zwalniających w ul. Senatorskiej i Podkomorskiej.

8. W tym samym miesiącu przeprowadziliśmy akcję „Tu pilnuje sąsiad„, która miała wzmocnić naszą czujność w okresie wakacji i ustrzec nas przed włamaniami.

9. Zainterweniowaliśmy w sprawie kałuży na Miecznikowskiej. Powierzchnia chodnika została wyrównana.

10. Zorganizowaliśmy sąsiedzką imprezę integracyjną korzystając z gościnnych ogrodów przy Senatorskiej 😉

11. Przypomnieliśmy skutecznie urzędnikom o konieczności deratyzacji na naszym osiedlu, a także Straży Miejskiej o upominaniu osób niesprzątających po swoich psach.

12. Po naszej interwencji Enea Oświetlenie przycięła gałęzie zasłaniające latarnie na ul. Marszałkowskiej.

13. Razem z dyrektor Przedszkola nr 47 zainicjowaliśmy remont ogrodzenia placówki przy ul. Senatorskiej. Ze składek zapłaciliśmy za piaskowanie przęseł, pozyskaliśmy sponsorów na farby i chemię budowlaną oraz utargowaliśmy rabat na klinkierowe płytki, wielkie podziękowania należą się firmom Novol, Kreisel i Tubądzin. Przęsła pomalowaliśmy sami.

14. Dzięki remontowi ogrodzenia przedszkola powstała przestrzeń, na której mogą być wieszane wystawy zdjęć i grafik. Pół żartem, pół serio powołaliśmy do życia Galerię O!płotek. Pierwszy wernisaż, na którym pokazaliśmy zbiór starych zdjęć osiedla z naszych albumów, zorganizowaliśmy pierwszego września.

15. Przy wsparciu Centrum Inicjatyw Lokalnych zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy dwie tablice Systemu Informacji Miejskiej, które przybliżają historię Abisynii. Odsłoniliśmy je pierwszego września.

16. W połowie września zorganizowaliśmy spacer w ramach Festiwalu Literatury Kryminalnej Granda po osiedlu tropami historii sensacyjnych i kryminalnych.

17. W październiku kupiliśmy kosz na śmieci, który stanął w ul. Marszałkowskiej.

18. W październiku odbyło się zainspirowane przez Stowarzyszenie zwiedzanie schronu znajdującego się pod Szkołą Podstawową nr 74. Współorganizowaliśmy także dwa spacery historyczne z przewodnikiem po osiedlu koncentrujące się na tematyce II wojny światowej.

19. Zorganizowaliśmy rajd rowerowy do Strzeszynka.

20. Poparliśmy i promowaliśmy na fb starania Szkoły Podstawowej nr 74 o zdobycie pieniędzy z budżetu obywatelskiego na projekt Fitpark Kasztelan. Szkoła dofinansowanie otrzymała.

21. Wsparliśmy PSS Społem w usunięciu bezumownie postawionego kontenera na odzież używaną, który szpecił i zaśmiecał ul. Kasztelańską.

22. Późną jesienią zakupiliśmy, a także otrzymaliśmy w prezencie, ponad 30 rozet w barwach narodowych. Wraz z biało-czerwonymi „ubrankami” na hydranty przekazanymi nam przez Aquanet są wspaniałymi ozdobami ulic, która wywieszamy z okazji świąt.

23. Dzięki naszym apelom miasto w zrealizowało szybciej, bo już w listopadzie, nasadzenia nowych drzew w ul. Drzewieckiego.

24. W grudniu w ramach sąsiedzkiej akcji posprzątaliśmy ul. Miecznikowską.

25. Również w grudniu odsłoniliśmy kolejną wystawę w Galerii O!płotek. poświęconą kolekcji naszego sąsiada Wojciecha Rybarczyka.

26. Rozpoczęliśmy prace projektowe zmierzające do nowych nasadzeń i prac brukarskich na tzw. „skwerze przy pompie”.

27. Przekazaliśmy Poznańskim inwestycjom Miejskim informacje o usterkach w wyremontowanej ul.Cześnikowskiej, które po naszej interwencji usunięto.

28. Rozpoczęliśmy długi marsz w kierunku uczynienia z terenu za szkołą gastronomiczną parku z prawdziwego zdarzenia. Zebraliśmy kilkaset podpisów popierających tę ideę i przekazaliśmy je władzom miasta.

29. Zorganizowaliśmy Wigilię dla członków i sympatyków w kancelarii Pragmatiq dzięki gościnności Rafała Szymkowiaka.

Wszystkim dziękuję za wytężony rok działań i życzę, aby w Nowym Roku żyło się nam jeszcze lepiej, bezpieczniej i zdrowiej!

Michał Rajewski
Prezes Zarządu
Stowarzyszenie Mieszkańców „Abisynia”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *